info@roman-petrov.com

Kako poslovati s Kitajsko v Sloveniji

uvoz iz Kitajske

Poslovanje s Kitajsko odpira vrata v največje svetovno gospodarstvo, kjer 1,4 milijarde potrošnikov vsak dan ustvarja povpraševanje po izdelkih in storitvah iz celega sveta. Neverjetno je, da Kitajska vsakih 24 ur ustvari več kot 60.000 novih podjetij, kar pomeni, da se priložnosti za mednarodno sodelovanje širijo z osupljivo hitrostjo.

A kako lahko slovenska podjetja izkoristijo ta val gospodarske rasti in inovacij? Od vzpostavljanja pravih poslovnih vezi do pogajalskih strategij in razumevanja kulturnih razlik – poslovanje s Kitajsko ni zgolj izziv, ampak tudi neizmerna priložnost za uspeh.

Kako vzpostaviti poslovne stike s kitajskimi partnerji

Vzpostavljanje poslovnih stikov s kitajskimi partnerji zahteva strateški pristop, ki temelji na razumevanju specifičnih kulturnih in poslovnih praks ter uporabi učinkovitih orodij in pristopov za gradnjo zaupnih odnosov.

Prvi korak pri vzpostavljanju teh stikov je temeljita raziskava trga in identifikacija potencialnih partnerjev, kar vključuje uporabo tržnih analiz, sektorskih poročil in gospodarskih kazalnikov, ki omogočajo natančno oceno podjetij, s katerimi bi želeli sodelovati.

Ključno je, da v tem procesu izkoristite mreženje prek poslovnih dogodkov, kot so mednarodni sejmi in konference, kjer se pogosto vzpostavijo prvi kontakti s kitajskimi podjetji. Statistični podatki kažejo, da več kot 80 % poslovnih priložnosti na Kitajskem izhaja iz osebnih stikov, kar poudarja pomen neposredne interakcije.

Ko potencialne partnerje identificirate, je vzpostavitev osebnega stika z njimi bistvena. Kitajska poslovna kultura se močno opira na guanxi, kar pomeni osebne in poslovne odnose. Guanxi ni zgolj poslovno orodje, temveč je družbena vez, ki lahko odločilno vpliva na uspeh ali neuspeh sodelovanja.

kako vzpostaviti poslovne stike s kitajci

Gradnja guanxi zahteva čas in vzajemno spoštovanje, zato je ključnega pomena, da se pri vzpostavljanju stikov izogibate hitrim zaključkom ali pritiskom na takojšnje odločitve.

Kitajski poslovneži cenijo potrpežljivost in zaupanje, ki se gradita skozi dolgotrajne pogovore in formalna srečanja.

To pomeni, da je treba pri organizaciji sestankov upoštevati tudi protokolarne elemente, kot so ustrezno pozdravljanje, izmenjava vizitk z obema rokama in izražanje spoštovanja hierarhiji v podjetju.

Komunikacija je še en ključen vidik, saj Kitajci cenijo posredno komunikacijo, ki se lahko razlikuje od bolj direktnih zahodnih pristopov.

Pomembno je obvladati nebesedno komunikacijo, kot je nasmeh, kretnje in ton glasu, saj lahko te elemente zaznavajo kot signale zaupanja ali nezadovoljstva.

Kitajski poslovni svet deluje na dolgoročnih načelih, kar pomeni, da enkratni dogovor ni cilj, temveč začetek dolgoročnega partnerstva.

Na tej točki je bistveno, da podjetja vzpostavijo jasen in profesionalen poslovni načrt, ki ne vključuje le kratkoročnih dobičkov, ampak poudarja dolgoročne koristi za obe strani.

Prav tako je priporočljivo, da imate na voljo lokalnega svetovalca ali poslovnega posrednika, ki dobro razume kitajski trg in poslovno kulturo, saj lahko s tem zmanjšate možnost napačnih interpretacij ali kulturnih nesporazumov.

Na Kitajskem so zelo cenjeni tudi simbolični znaki, kot je darovanje daril ob prvih srečanjih, ki mora biti izpeljano v skladu s kitajskimi običaji. Nepravilno izbrano darilo lahko povzroči nesporazum, medtem ko lahko premišljeno izbrano darilo krepi zaupanje in pozitiven vtis. (1)

Poleg tega je pri izgradnji zaupnih odnosov pomembno tudi spoštovanje časovnih rokov, saj Kitajci izredno cenijo točnost in zanesljivost, kar ustvarja podlago za uspešen poslovni odnos.

Kakovost stikov je tesno povezana z zmožnostjo prilagajanja lokalnim običajem in razumevanjem širšega okvira kitajske družbe, zato je pomembno, da slovenski podjetniki ne le razumejo, ampak tudi spoštujejo te posebnosti.

Kateri kulturni vidiki so ključni pri poslovanju s Kitajsko

Kulturni vidiki so ključnega pomena pri poslovanju s Kitajsko, saj imajo tamkajšnji poslovneži globoko zakoreninjene vrednote in običaje, ki jih je nujno razumeti za uspešno sodelovanje. Najpomembnejši koncept je guanxi, ki označuje mrežo osebnih in poslovnih odnosov, temelječih na medsebojnem zaupanju, obveznosti in spoštovanju.

Guanxi predstavlja temelj poslovne kulture, saj Kitajci verjamejo, da so trdne osebne povezave bistvenega pomena za dolgoročni uspeh in trajnostno poslovno sodelovanje. Podjetniki morajo razumeti, da se poslovne odločitve pogosto ne sprejemajo izključno na podlagi ekonomskih dejavnikov, ampak tudi na podlagi kakovosti osebnih odnosov.

Kitajci zelo cenijo dolgoročno gradnjo odnosov, pri čemer je ključnega pomena postopno pridobivanje zaupanja, kar se običajno razvija skozi pogoste stike, uradne obiske in osebne interakcije. To poudarja pomen potrpežljivosti in prilagajanja pri komunikaciji, saj preveč agresiven ali hiter pristop lahko škodi odnosu.

Pomemben vidik kitajske kulture je tudi hierarhija, (2) ki je globoko zakoreninjena v njihovem tradicionalnem sistemu vrednot. V poslovnih okoljih to pomeni, da se od udeležencev pričakuje spoštovanje do starejših ali višje rangiranih oseb v podjetju, kar vključuje pravilen protokol pri pozdravljanju, sedenju in pogajanjih.

kitajska kultura

Spoštovanje hierarhije se odraža tudi v odločanju, saj odločitve pogosto sprejema najvišja oseba v podjetju, medtem ko drugi člani ekipe zagotavljajo podporo in informacije.

To pomeni, da je pomembno, da slovenski poslovneži jasno razumejo, kdo ima končno besedo in kako pristopiti do te osebe.

Pri tem je posredna komunikacija zelo pomembna; neposredni in preveč odkrito izraziti pogledi so v kitajski kulturi lahko razumljeni kot neprimerni ali celo nesramni.

Poslovna komunikacija mora biti vljudna, spoštljiva in pogosto vključuje uporabo formalnih naslovov ter izogibanje kritiki v javnosti, kar krepi občutek spoštovanja in harmonije v odnosih.

Naslednji ključni kulturni vidik je pomen obraza oziroma mianzi, kar pomeni, da Kitajci močno cenijo svoj osebni in poslovni ugled.

Ohranitev obraza je v kitajski kulturi ključna, zato se je potrebno izogibati kakršnikoli obliki neposrednega konflikta, kritike ali sramotenja sogovornikov.

Čeprav se lahko zahodni poslovni svet osredotoča na neposredno reševanje problemov, kitajska kultura daje prednost ohranjanju pozitivne atmosfere in izogibanju odprtemu soočenju, saj bi to lahko povzročilo izgubo obraza in s tem resno ogrozilo poslovno sodelovanje.

Poslovneži morajo biti izredno občutljivi na to, kako so njihove besede in dejanja interpretirane, ter poskrbeti, da je vsaka komunikacija oblikovana tako, da ohranja obraz obeh strani.

Pomembna je tudi simbolika daril, ki predstavlja način izražanja spoštovanja in dobre volje. Obdarovanje ima globok kulturni pomen, a mora biti izvedeno premišljeno, saj lahko napačno darilo ali neprimeren način darovanja vodi v neprijetnosti.

Darila morajo biti simbolična in kulturno primerna ter ne smejo kazati na podkupovanje, kar bi lahko povzročilo negativen vtis. Prav tako je pri poslovanju s Kitajsko ključnega pomena razumevanje pomena časa. Kitajci se držijo načela dolgoročnih odnosov, zato niso nagnjeni k hitrim dogovorom in cenijo potrpežljivost in prilagodljivost pri pogajanjih.

Dober poslovni odnos z njimi zahteva čas, potrpežljivost in pripravljenost za prilagajanje njihovim kulturnim pričakovanjem, kar dolgoročno zagotavlja uspeh.

Kako poteka uvoz izdelkov iz Kitajske v Slovenijo

Uvoz izdelkov iz Kitajske v Slovenijo je kompleksen proces, ki vključuje več faz, vsaka s svojimi specifičnimi zahtevami in regulativnimi postopki.

Prvi korak je vzpostavitev zanesljivega poslovnega partnerja na Kitajskem, bodisi proizvajalca ali posrednika, kar pogosto zahteva uporabo mednarodnih trgovinskih pogodb in vzajemno dogovorjenih pogojev, kot so pogodbeni pogoji INCOTERMS, ki opredeljujejo odgovornosti kupca in prodajalca glede stroškov, prevoza in tveganj.

Ko je partner izbran, sledi proces naročanja, kjer se določijo količine, cena, kakovost ter pogoji dobave. Običajno se pri uvozu iz Kitajske uporabljajo standardi, kot so FOB (Free on Board) ali CIF (Cost, Insurance, Freight), kjer so določene obveznosti glede transportnih stroškov, tveganj in zavarovanja izdelkov.

Ključen korak v postopku uvoza je prevoz blaga, ki poteka predvsem prek pomorskega transporta, saj je to najbolj stroškovno učinkovita metoda za prevoz večjih količin izdelkov.

Pomorski prevoz vključuje uporabo kontejnerskih ladij, pri čemer je povprečen tranzitni čas od večjih kitajskih pristanišč, kot sta Šanghaj ali Šenžen, do severnoevropskih pristanišč, vključno s Koprom, okoli 30 do 40 dni.

uvoz na kitajsko

Blago se nato raztovori v slovenskem pristanišču, od tam pa sledi carinski postopek, ki vključuje carinsko deklaracijo in plačilo dajatev, kot so carine, uvozne dajatve in DDV.

V skladu s Carinskim zakonikom Evropske unije je treba natančno navesti HS-kode (harmoniziran sistem tarifnih oznak), ki opredeljujejo vrsto blaga in določajo ustrezne dajatve.

Te dajatve so lahko različne glede na vrsto blaga, pri čemer so v povprečju med 5 % in 20 % vrednosti izdelka.

Pomembno je tudi, da blago izpolnjuje vse evropske standardizacijske zahteve in certifikate, kot so CE oznake ali drugi specifični certifikati glede varnosti, kakovosti ali zdravstvenih standardov.

Ko je blago uspešno prepeljano in carinjeno, sledi logistična distribucija do končnega prejemnika v Sloveniji.

To lahko vključuje cestni transport znotraj države ali v širši regiji, kar je pomemben del dobavne verige.

Pri tem je ključnega pomena učinkovito upravljanje zalog, še posebej za podjetja, ki poslujejo z večjimi količinami in različnimi vrstami izdelkov.

Za mnoga podjetja je koristno vzpostaviti logistični center ali skladišče, ki omogoča učinkovito razporejanje izdelkov po slovenskem in evropskem trgu.

V celotnem postopku uvoza iz Kitajske ima velik pomen tudi digitalizacija procesov, saj podjetja vse pogosteje uporabljajo sisteme za upravljanje dobavne verige (SCM) in elektronske carinske sisteme, ki omogočajo hitrejše in bolj učinkovito procesiranje dokumentacije ter sledenje izdelkom v realnem času.

Poleg tega morajo uvozniki paziti na morebitne trgovinske omejitve, ki jih nalagajo tako evropska kot slovenska zakonodaja, zlasti pri uvozu določenih kategorij izdelkov, kot so medicinska oprema, farmacevtski izdelki ali izdelki, ki vključujejo tehnologijo z dvojnim namenom.

S stalnim nadzorom nad skladnostjo z zakonodajo, upravljanjem stroškov ter zagotavljanjem kakovosti izdelkov lahko uvozniki uspešno obvladujejo kompleksnost poslovanja s Kitajsko in izkoristijo prednosti dostopa do širokega spektra izdelkov po konkurenčnih cenah.

Izjemnega pomena je tudi spremljanje gibanja valutnih tečajev, saj lahko nihanja v vrednosti kitajskega juana v primerjavi z evrom pomembno vplivajo na končne stroške uvoza. Na primer, majhno 5-odstotno nihanje tečaja lahko povzroči znatno spremembo v dobičkonosnosti celotne transakcije.

V tem kontekstu se pogosto uporablja hedging ali druge oblike zavarovanja pred valutnimi tveganji, kar omogoča stabilnejše finančno poslovanje.

Katere pravne zahteve in regulative je treba upoštevati pri poslovanju s Kitajsko

Pri poslovanju s Kitajsko je nujno upoštevati širok spekter pravnih zahtev in regulativ, ki jih določajo tako kitajska kot evropska zakonodaja, saj neusklajenost lahko vodi v resne finančne in pravne posledice. Na kitajski strani je ključnega pomena spoštovanje zakona o tujih investicijah, ki ureja pogoje za vlaganja tujih podjetij v Kitajsko.

Ta zakon določa, da morajo tuja podjetja, ki želijo vlagati ali ustanoviti podružnico na Kitajskem, pridobiti ustrezne poslovne licence, registrirati podjetje pri Kitajski nacionalni komisiji za razvoj in reforme ter pri Ministrstvu za trgovino.

Poleg tega Kitajska uporablja sistem negativne liste, kjer so določeni sektorji, v katerih so tuje investicije omejene ali prepovedane. Pri ustanavljanju skupnih podjetij, kar je pogosta praksa med tujimi in kitajskimi podjetji, je potrebno jasno opredeliti pravila delitve dobička, upravljanja in lastništva, kar se ureja s skrbno pripravljeno pogodbo o skupnem vlaganju.

pravo poslovanja s kitajci

Ključno je razumeti tudi specifične zahteve glede intelektualne lastnine, saj kljub izboljšavam na tem področju še vedno obstajajo tveganja glede kršitev avtorskih pravic, blagovnih znamk in patentov.

Po podatkih Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) Kitajska vsako leto obravnava več kot 1,4 milijona patentnih prijav, kar nakazuje na visoko stopnjo poslovne konkurence, zaradi česar je zaščita intelektualne lastnine bistvenega pomena za tuje vlagatelje.

Pri poslovanju s Kitajsko morajo podjetja prav tako upoštevati carinske predpise in trgovinske sporazume, ki vplivajo na uvoz in izvoz blaga.

Kitajska je članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO), kar pomeni, da so določene tarife in carine usklajene z mednarodnimi standardi, vendar morajo uvozniki izpolnjevati kitajske zahteve glede dokumentacije, kot so uvozne licence in carinske deklaracije, ki morajo biti pripravljene v skladu s kitajskimi predpisi.

Poleg tega je obvezen pregled certifikatov skladnosti za določene izdelke, kot so elektronski in medicinski proizvodi, kjer Kitajska zahteva CCC (China Compulsory Certification), (3) kar je obvezno za vse izdelke, ki se prodajajo na kitajskem trgu.

Nepoštovanje teh regulativ lahko vodi do zavrnitve blaga ali visokih kazni, kar lahko znatno vpliva na poslovne rezultate podjetja.

Na evropski strani morajo slovenska podjetja upoštevati tregulativo REACH in CE oznako, ki urejata uvoz določenih kemikalij in izdelkov v Evropsko unijo. Prav tako morajo podjetja spoštovati predpise Splošne uredbe o varstvu podatkov (GDPR), kadar obdelujejo osebne podatke kitajskih partnerjev, saj se nespoštovanje teh predpisov lahko kaznuje z globami do 20 milijonov evrov ali 4 % letnega prihodka.

Prav tako je pomembno paziti na dvojno obdavčitev in zagotoviti, da se ne plačuje davkov tako na Kitajskem kot v Sloveniji, kar urejajo dvojni davčni sporazumi med državama. Kitajska ima v tem okviru z večino evropskih držav, vključno s Slovenijo, sklenjen sporazum, ki omogoča izogibanje dvojni obdavčitvi dobička, vendar je pomembno zagotoviti, da so vse transakcije ustrezno dokumentirane in poročane.

Pri sklepanju pogodb je bistveno, da so te sestavljene v skladu z mednarodnim pravom in upoštevajo arbitražne klavzule, saj so v primeru sporov z kitajskimi podjetji pogosto najprimernejša rešitev mednarodne arbitraže.

Kitajska je članica Newyorške konvencije, kar pomeni, da kitajska sodišča priznavajo in izvršujejo arbitražne odločbe iz tujih držav. Arbitraža je lahko tudi hitrejša in cenejša rešitev v primerjavi z dolgotrajnimi sodnimi postopki, ki so pogosto zapleteni zaradi razlik v pravnih sistemih in jeziku.

Na koncu je potrebno poudariti, da kitajska podjetja pogosto delujejo v skladu z lokalnimi poslovnimi običaji in pravnim okvirom, ki se lahko bistveno razlikuje od zahodnih standardov, zato je nujno, da se podjetniki posvetujejo z lokalnimi pravnimi strokovnjaki in uporabljajo pravne svetovalce, specializirane za kitajski trg.

Kako uspešno komunicirati in pogajati s kitajskimi poslovneži

Uspešna komunikacija in pogajanja s kitajskimi poslovneži temeljijo na globokem razumevanju specifičnih kulturnih norm in poslovnih praks, saj je kitajska poslovna kultura prežeta z vrednotami, kot sta guanxi in mianzi. Guanxi, ali mreža osebnih odnosov, je ključnega pomena za uspešno poslovanje, saj Kitajci gradijo dolgoročne poslovne odnose na osebni ravni.

Zato je pri komunikaciji pomembno vzpostaviti zaupanje skozi osebne stike, kar zahteva potrpežljivost in čas. Kitajski poslovneži cenijo postopnost in trajnost odnosov, kar pomeni, da nagle in neposredne zahteve za sklepanje poslov ali hitra odločanja pogosto naletijo na odpor.

V tem kontekstu se Kitajci izogibajo konfliktom in neposrednim zavrnitvam, raje uporabljajo posredno komunikacijo, kjer lahko »morda« ali »mislimo na to« pomeni pravzaprav zavrnitev, zato morajo tuji poslovneži biti občutljivi za te subtilne signale.

Pogajanja z njimi zahtevajo spoštovanje hierarhije, saj je v kitajski poslovni kulturi ključno razumeti, kdo v ekipi ima končno avtoriteto za sprejemanje odločitev. Kitajska poslovna srečanja pogosto vključujejo več posameznikov, kjer imajo nižji člani ekipe podporno vlogo, medtem ko ima najvišji predstavnik odločilno besedo.

komunikacija s kitajskimi poslovneži

Spoštovanje hierarhije se odraža tudi v načinu naslavljanja sogovornikov in vedenju med srečanji, kjer so pomembne malenkosti, kot je pravilen vrstni red pri pozdravljanju in spoštljivo sedenje.

Pri tem je pomembno ohranjanje obraza ali mianzi, kar pomeni, da je treba sogovornike obravnavati z največjim spoštovanjem in se izogibati vsaki obliki kritike ali sramotenja v javnosti.

Kitajski poslovneži želijo ohraniti svoj ugled, zato je ohranitev obraza pomembna tako za njih kot za tuje poslovneže.

Tudi če se pojavijo težave ali nesoglasja, jih je treba reševati na diskreten in diplomatski način.

Pri pogajanjih je pomembno razumeti, da Kitajci pogosto uporabljajo strategijo dolgih pogajanj, kjer so pripravljeni vzeti čas za doseganje najboljšega možnega dogovora, kar pomeni, da se morajo tuji poslovneži pripraviti na več krogov pogovorov.

Pogosto pri pogajanjih postavljajo poudarek na dolgoročne koristi in stabilnost, ne zgolj na takojšnje dobičke.

Statistični podatki kažejo, da so kitajski poslovneži v več kot 70 % primerov usmerjeni v dolgoročna partnerstva, kjer stabilnost in zaupanje pretehtata nad kratkoročnimi finančnimi koristmi.

Prav tako se morajo pogajalci zavedati, da so kitajski poslovneži pogosto zelo spretni v uporabi tišine kot pogajalskega orodja. Medtem ko je tišina v zahodnem svetu lahko interpretirana kot negotovost ali nevednost, je na Kitajskem to pogosto taktika za vzpostavitev psihološke prednosti in pritiska na sogovornika.

Ključna je tudi prilagodljivost pri pogajanjih, saj Kitajci pričakujejo, da bodo tuji partnerji odprti za spremembe in prilagoditve dogovorjenih pogojev, kar je v nasprotju z bolj togimi zahodnimi pristopi k pogajanjem.

Prav tako morajo biti tuji poslovneži pripravljeni sprejeti dejstvo, da se na Kitajskem velikokrat ne pogajajo le o ceni, temveč tudi o stranskih koristih, kot so ugodne logistične rešitve, daljši plačilni roki ali dodatne storitve.

Pri tem igra pomembno vlogo tudi natančno določanje pogojev v pogodbah, saj so lahko dogovori včasih bolj splošni ali dvoumni, kar pomeni, da morajo biti tuji poslovneži pozorni na jasnost in nedvoumnost določil, da se izognejo kasnejšim nesporazumom.

Prav tako je uspešna komunikacija z njimi odvisna od poznavanja lokalnih navad in običajev. Simbolična dejanja, kot so pravilno izbrana darila in spoštovanje praznikov, lahko znatno izboljšajo vzdušje pogajanj in prispevajo k pozitivnemu razpletu.

Na primer, darovanje preprostega, a simbolično pomembnega darila, kot je dobro izbrano vino, ki ima v kitajski kulturi simboliko prestiža, lahko bistveno prispeva k boljšemu razumevanju in vzpostavitvi globljega zaupanja med partnerji.

Katere poslovne priložnosti med Kitajsko in Slovenijo so trenutno najbolj privlačne

Trenutno najbolj privlačne poslovne priložnosti med Kitajsko in Slovenijo se osredotočajo na več strateških sektorjev, kjer obstaja visoka stopnja komplementarnosti med obema gospodarstvoma. Eden izmed ključnih sektorjev je tehnološki sektor, predvsem na področju informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) ter pametnih rešitev.

Kitajska je globalno vodilna v razvoju naprednih tehnologij, kot so 5G, umetna inteligenca in internet stvari (IoT), medtem ko Slovenija ponuja inovativne tehnološke rešitve v nišnih segmentih, kot so robotika, kibernetska varnost in visoko specializirana programska oprema. Ta sektor ponuja priložnosti za sodelovanje pri razvoju naprednih rešitev, raziskavah in prodoru na tretje trge.

Druga pomembna priložnost leži v logističnem sektorju, kjer ima Slovenija s svojo strateško lego ključno vlogo kot vstopna točka za kitajsko blago v Evropo.

Luka Koper je del pobude En pas, ena cesta, ki jo Kitajska aktivno promovira, kar omogoča priložnosti za širitev trgovinskih tokov in razvoj logistične infrastrukture, povezane z železniškimi in pomorskimi transportnimi povezavami.

Slovenija se lahko pozicionira kot ključni partner pri distribuciji kitajskega blaga v srednjo in vzhodno Evropo.

Veliko zanimanje obstaja tudi v zelenih tehnologijah in obnovljivih virih energije. Kitajska, ki se sooča z izzivi na področju okoljske trajnosti, je vse bolj zainteresirana za tehnologije, ki spodbujajo energetsko učinkovitost in zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida.

Slovenija, ki ima napredno znanje v vodni energiji, odpadni energiji in zelenih gradnjah, ima priložnost za sodelovanje na tem področju, bodisi z izvozom tehnologij bodisi z investicijami v projekte, ki spodbujajo trajnostne rešitve.

Poleg tehnološkega in logističnega sektorja, pa je zelo pomemben tudi turizem. Kitajska predstavlja eno najhitreje rastočih turističnih tržišč, pri čemer se število kitajskih turistov v Evropi stalno povečuje.

Slovenija s svojo naravno lepoto in trajnostnim turizmom privablja vedno večje število kitajskih obiskovalcev, kar predstavlja priložnost za nadaljnji razvoj turistične infrastrukture, povezane z luksuznim turizmom in storitvami visoke dodane vrednosti.

Po podatkih Svetovne turistične organizacije (UNWTO) je povprečna kitajska potrošnja na potovanju ena najvišjih na svetu, kar predstavlja veliko priložnost za slovenska podjetja, ki so aktivna v tem sektorju.

Nazadnje, pomembne priložnosti ponuja tudi živilsko-predelovalna industrija. Kitajska naraščajoča srednji razred zahteva kakovostne, zdrave in ekološke proizvode, kjer lahko Slovenija, s svojo usmerjenostjo v bio in ekološke izdelke, igra pomembno vlogo.

Vino, med in drugi visokokakovostni prehrambeni izdelki imajo velik potencial za izvoz na kitajski trg, kjer je povpraševanje po luksuznih in avtentičnih evropskih izdelkih v vzponu.

Skupaj ti sektorji predstavljajo privlačne priložnosti za rast bilateralnega sodelovanja med Kitajsko in Slovenijo, z velikim poudarkom na inovacijah, trajnosti in dolgoročnih partnerstvih.

Poslovanje s Kitajsko predstavlja neomejen potencial za slovenska podjetja, ki so pripravljena vlagati čas v vzpostavljanje pravih povezav in razumevanje tamkajšnjega poslovnega okolja.

Uspeh na tem ogromnem trgu ni rezerviran zgolj za največje korporacije, temveč tudi za manjša in srednja podjetja, ki so sposobna ponuditi inovativne rešitve in se prilagoditi specifičnim kulturnim in pravnim zahtevam.

Z vztrajno gradnjo zaupanja, strateškim pristopom k pogajanjem ter izkoriščanjem ključnih sektorjev, kjer Slovenija izstopa, lahko tudi manjši igralci pridobijo svoj delež na enem najhitreje rastočih svetovnih trgov. Kitajska ponuja neverjetno obilo priložnosti, a le za tiste, ki so pripravljeni sprejeti izziv globalnega sodelovanja in dolgoročno graditi svoje poslovne vezi.

VIRI:

(1) – China Business Guide | Gift Giving Ideas for China Business Partners

(2) – Hierarchy and Chinese Business Culture

(3) – What is CCC