info@roman-petrov.com

Kako preveriti kitajsko podjetje

Ali ste vedeli, da kar 40 % novih poslovnih partnerstev s Kitajsko konča v finančnih izgubah zaradi neustreznega preverjanja podjetij? Ta zaskrbljujoča statistika izpostavlja, kako ključnega pomena je temeljit nadzor že v zgodnji fazi poslovnega sodelovanja.

V svetu, kjer se vsak dan sklenejo milijoni poslovnih pogodb, lahko ena napačna odločitev pomeni izgubo tisočih ali celo milijonov evrov. Zato je poznavanje pravih metod preverjanja kitajskih podjetij ne le priporočljivo, ampak nepogrešljivo za vsakogar, ki želi uspešno in varno poslovati na globalnem trgu.

Zakaj je preverjanje kitajskih podjetij ključno pri poslovanju

Preverjanje kitajskih podjetij je ključni korak v vsakem mednarodnem poslovnem procesu, saj zmanjšuje operativna, finančna in pravna tveganja, ki lahko izhajajo iz sodelovanja z neznanimi subjekti.

Glede na podatke Kitajskega ministrstva za trgovino je na Kitajskem registriranih več kot 40 milijonov podjetij, kar pomeni, da je verjetnost naleteti na neaktivno, lažno ali celo goljufivo podjetje statistično pomembna.

Zakaj je preverjanje kitajskih podjetij ključno pri poslovanju

Poleg tega poročila Mednarodne trgovinske zbornice kažejo, da je bilo v letu 2023 kar 11 % komercialnih sporov v Azijsko-pacifiški regiji povezanih z identiteto ali pravnim statusom poslovnega partnerja.

V kontekstu, kjer je transparentnost poslovanja pogosto manjša kot v EU, je preverjanje nujno za vzpostavitev pravne varnosti, zlasti pri večjih naročilih ali dolgoročnih pogodbah.

Preverjanje podjetij omogoča tudi oceno njihove bonitetne sposobnosti, skladnosti z izvoznimi regulacijami ter prisotnosti na uradnih platformah.

Zanesljivost informacij, kot so številka licence za izvoz, registracijska številka in pravni zastopnik, je pogosto edini filter med uspešnim dogovorom in finančno izgubo.

Vse to je bistvenega pomena, kadar razmišljamo o poslovanju s Kitajsko, kjer so razlike v zakonodaji, poslovni etiki in standardih lahko ovira, če nimamo ustrezno preverjenega sogovornika.

Katera tveganja prinaša sodelovanje z nepreverjenim podjetjem

Sodelovanje z nepreverjenim podjetjem na Kitajskem lahko povzroči resne posledice, ki vplivajo na finančno varnost, ugled podjetja in dolgoročno stabilnost poslovanja. Finančna tveganja so med najpogostejšimi, saj napačna izbira dobavitelja lahko pomeni izgubo celotnega predplačila ali prejem izdelkov, ki ne ustrezajo dogovorjenim standardom.

Po podatkih Mednarodne organizacije za ekonomsko sodelovanje je bilo v letu 2022 več kot 7 % svetovnih komercialnih izgub posledica transakcij s podjetji, katerih identiteta ni bila ustrezno preverjena.

Drugo pomembno tveganje je zakonska neveljavnost pogodb, če podjetje ni registrirano ali nima ustrezne pravne osebnosti, kar lahko onemogoči uveljavljanje pravic na sodiščih. Poleg tega se lahko pojavijo težave z dobavno verigo, kot so zamude, ponaredki ali nezmožnost sledenja poreklu izdelkov, kar lahko vodi do poslovne škode in izgube zaupanja kupcev.

V določenih panogah lahko sodelovanje z nepravilno licenciranim podjetjem pomeni tudi kršitev mednarodnih standardov in posledično sankcije ali izgubo certifikatov. Vse to kaže na pomembnost sistematičnega preverjanja, saj je preventivni nadzor pogosto veliko cenejši od posledične sanacije napak.

Kako preveriti osnovne podatke kitajskega podjetja

Preverjanje osnovnih podatkov kitajskega podjetja je temeljna faza v vsakem mednarodnem sodelovanju, še posebej kadar gre za uvoz iz Kitajske, kjer lahko razlike v zakonodaji in poslovnih praksah povzročijo nepredvidene zaplete.

Ključno je, da podjetje razpolaga z veljavnim Unified Social Credit Code (USCC), kar je enotni identifikacijski številčni sistem, ki ga dodeli kitajska vlada in omogoča vpogled v pravni status podjetja. Brez tega podatka je nemogoče preveriti, ali podjetje sploh zakonito obstaja.

Poleg tega je treba analizirati uradno registracijsko ime podjetja, ime pravne osebe oziroma zastopnika ter naslov sedeža, ki se morajo ujemati z navedenimi informacijami na dokumentih, kot so poslovna licenca (营业执照) ali davčna številka.

Vrednotenje teh informacij prek uradnih portalov, kot je National Enterprise Credit Information Publicity System, omogoča transparenten vpogled v zgodovino podjetja, vključno z morebitnimi kršitvami, pravdnimi postopki ali likvidacijami.

Ta proces pomembno prispeva k zaščiti pred ponaredki, “papirnatimi” podjetji in zavajanjem, kar je še posebej pomembno v okolju, kjer se velik del poslovanja odvija preko spleta in na daljavo. Preverjanje osnovnih podatkov je zato neizogiben korak v zanesljivem in varnem poslovnem odnosu.

Ali ima podjetje veljavne izvozne licence in certifikate

Ugotavljanje, ali ima podjetje veljavne izvozne licence in certifikate, je ključno za zagotovitev skladnosti s predpisi in mednarodnimi standardi. V številnih primerih ima podjetje proizvodne zmogljivosti, vendar nima pravice do izvoza, kar pomeni, da mora za izvedbo transakcije sodelovati z drugim, licenciranim subjektom.

To lahko vodi v zapletene dobavne verige, zmanjšano odgovornost ter večjo izpostavljenost tveganjem. Izvozna licenca, znana tudi kot Export Licence (出口许可证), potrjuje, da podjetje izpolnjuje pogoje za mednarodno trgovanje in da so njegovi izdelki preverjeni z vidika varnosti in zakonitosti.

Ali ima podjetje veljavne izvozne licence in certifikate

Pomembno je tudi preveriti tehnične in kakovostne certifikate, kot so ISO 9001, CE, FCC, ali RoHS, ki potrjujejo, da izdelki ustrezajo standardom EU, ZDA in drugih trgovinskih območij.

Po podatkih Svetovne carinske organizacije je bilo leta 2023 zavrnjenih več kot 9 % pošiljk zaradi pomanjkanja ustreznih certifikatov ali neskladnosti z regulativami države uvoznice.

Verifikacija teh dokumentov mora vključevati ne le vizualni pregled skeniranih kopij, ampak tudi preverbo preko spletnih baz podatkov, kjer je mogoče ugotoviti, ali so certifikati pristni in še veljavni.

Le tako se lahko podjetje učinkovito zaščiti pred ponaredki, neustreznimi izdelki ali pravnimi posledicami.

Kako uporabiti Alibaba za preverjanje dobaviteljev

Alibaba je ena izmed največjih platform za iskanje dobaviteljev iz Kitajske, vendar zgolj prisotnost podjetja na tej strani še ne zagotavlja njegove zanesljivosti.

Ključnega pomena je analiza prodajnega profila, kjer so navedeni podatki o letu ustanovitve, številu zaposlenih, certifikatih ter obsegu izvoza.

Dodatno varnost zagotavlja oznaka Verified Supplier, ki pomeni, da je Alibaba v sodelovanju s tretjo institucijo izvedla osnovno preverjanje podjetja, vključno z obiskom proizvodnih prostorov. Vendar ta status še ne izključuje vseh tveganj, saj preverjanje pogosto zajema zgolj formalno skladnost in ne jamči kakovosti.

Zato je priporočljivo, da poleg pregleda ocene in komentarjev drugih kupcev pridobimo tudi konkretne dokazljive dokumente, kot so kopije poslovne licence, izvozne certifikate ter navedbo pravne osebe.

Kadar se pojavijo dvomi ali komunikacija ne poteka gladko, je smiselno uporabiti storitve, ki jih ponuja lokalni zastopnik za Kitajsko, saj lahko ta fizično preveri podjetje, potrdi obstoj tovarne in oceni resnost poslovnega namena.

Glede na poročila iz industrije je kar 18 % profilov na B2B platformah bodisi zastarelih bodisi lažno predstavljenih, kar dodatno poudarja nujnost skrbnega preverjanja. Alibaba je torej lahko uporabno orodje, a le v kombinaciji z dodatno verifikacijo.

Kako preveriti podjetje na 1688.com, čeprav je stran v kitajščini

1688.com je kitajska B2B platforma, namenjena predvsem domačemu trgu, vendar se zaradi širokega nabora izdelkov in ugodnih cen vse pogosteje uporablja tudi za iskanje dobaviteljev v tujini. Glavni izziv predstavlja dejstvo, da je spletna stran v celoti v kitajščini, kar otežuje navigacijo in razumevanje ključnih informacij za preverjanje podjetij.

Kljub temu obstajajo učinkovite metode za analizo ponudnikov. S pomočjo samodejnega prevajalnika v brskalniku lahko prevedemo osnovne podatke, kot so naziv podjetja, naslov, leto registracije in obseg delovanja.

Pomemben indikator zanesljivosti je oznaka 实力商家, ki označuje preverjene prodajalce s potrjeno identiteto in poslovnim ozadjem. Prav tako je mogoče pregledati ocene, zgodovino transakcij ter odzivnost na vprašanja, kar daje vpogled v kredibilnost podjetja.

Kritična faza preverjanja vključuje tudi pridobitev poslovne licence in primerjavo podatkov z uradnimi registri. Po ocenah analitičnih poročil kar 25 % prodajalcev na 1688.com nima neposredne izvozne usmeritve, temveč delujejo kot posredniki, kar povečuje kompleksnost in potencialna tveganja sodelovanja.

Zato je kljub jezikovni oviri mogoče z ustreznimi orodji in postopki uspešno preveriti podjetja tudi na tej platformi.

Preverjanje podjetja preko tretjih storitev in agentov

Preverjanje podjetja preko tretjih storitev in agentov je ena najučinkovitejših metod za zmanjšanje tveganj pri mednarodnem poslovanju. Ti ponudniki, pogosto specializirani za regijsko področje, omogočajo fizično verifikacijo obstoja podjetja, pregled proizvodnih kapacitet ter analizo skladnosti z lokalnimi in mednarodnimi predpisi.

Preverjanje podjetja preko tretjih storitev in agentov

Ena izmed ključnih prednosti je dostop do poročil o boniteti, pravnih sporih, registracijskih podatkih ter zgodovini poslovanja, kar močno presega osnovne informacije, ki jih lahko pridobi kupec samostojno prek spleta.

Posebno vlogo imajo neodvisni inšpektorji in agencije, ki izvajajo on-site preverjanje, kjer vključujejo tudi postopke, kot je preverjanje certificiranja izdelkov, kar je ključno v industrijah z visokimi regulativnimi zahtevami, kot so elektronika, zdravstvo ali igrače.

Po podatkih tržnih raziskav uporaba profesionalnih preverjevalcev zmanjša verjetnost poslovnega spora ali izgube zaradi goljufije za več kot 60 %, kar dokazuje učinkovitost teh storitev.

Poleg tega agenti pogosto govorijo oba jezika – lokalnega in naročnikovega – ter posredujejo v komunikaciji, kjer bi sicer lahko prišlo do nesporazumov, napačnih tolmačenj ali zamujenih podrobnosti v pogodbah.

Kako oceniti kredibilnost podjetja skozi komunikacijo

Ocenjevanje kredibilnosti podjetja skozi komunikacijo je pogosto spregledana, a izjemno dragocena metoda, ki razkriva pomembne podrobnosti o profesionalnosti in resnosti potencialnega poslovnega partnerja.

Način, kako podjetje odgovarja na vprašanja, hitrost odziva, kakovost informacij ter pripravljenost za posredovanje dokazil, kot so certifikati ali licenca, lahko služijo kot indikator zaupanja vrednosti. Na primer, podjetja, ki se izogibajo konkretnih odgovorov ali pošiljajo splošne, nespecifične dokumente, pogosto nimajo ustrezne strukture ali pa želijo prikriti nepopolnosti v svojem poslovanju.

Zelo pomemben element je jezikovna natančnost in uporaba strokovne terminologije, ki kaže na razumevanje izdelkov in poslovnih procesov. Prav tako velja biti pozoren na pripravljenost podjetja, da podpiše pogodbo z jasno določenimi pogoji, kar potrjuje njeno zavezanost k transparentnosti in odgovornosti.

Statistični podatki mednarodnih trgovinskih organizacij kažejo, da se pri podjetjih z visoko stopnjo odzivnosti in tehnično podprtimi odgovori verjetnost uspešnega sodelovanja poveča za več kot 70 %. Analiza komunikacije torej ni le mehka veščina, temveč strukturiran pristop k zmanjševanju tveganj v zgodnjih fazah poslovnega odnosa.

Uporaba platform za preverjanje podjetij (B2B in neodvisne)

Uporaba platform za preverjanje podjetij, tako B2B kot neodvisnih, omogoča sistematičen pristop k oceni verodostojnosti poslovnega partnerja. Med najbolj uporabljanimi so Made-in-China, Global Sources, Dun & Bradstreet, ter Qichacha in Tianyancha, ki delujeta znotraj Kitajske in omogočata vpogled v podrobne poslovne podatke, kot so registrirani kapital, ustanovitveni datum, pravna oseba, zgodovina lastniških sprememb in morebitni pravdni postopki.

Te platforme združujejo podatke iz več virov in ponujajo strukturirano analizo, pogosto dopolnjeno z bonitetnimi ocenami in indikatorji poslovnega tveganja.

Uporaba platform za preverjanje podjetij (B2B in neodvisne)

Na drugi strani B2B platforme, kot so Alibaba ali 1688, poleg kontaktnih podatkov in opisov izdelkov vključujejo tudi sistem ocen uporabnikov, zgodovino naročil in verifikacijske oznake, kar omogoča osnovno, a uporabno selekcijo dobaviteljev.

Vendar je pomembno vedeti, da ti podatki niso vedno neodvisno preverjeni, zato se priporoča kombinacija obeh pristopov – pregled javno dostopnih baz ter uporabo neodvisnih informacijskih storitev.

Po raziskavi mednarodnega trgovinskega združenja podjetja, ki uporabljajo vsaj dve različni neodvisni platformi za preverjanje, zmanjšajo tveganje napačne izbire partnerja za več kot 50 %.

Takšna praksa omogoča bolj premišljeno odločanje in krepitev varnosti v dobavni verigi.

Kaj storiti, če imate dvome o legitimnosti podjetja

Če imate dvome o legitimnosti podjetja, je ključno, da ukrepate hitro in sistematično, saj lahko zamuda pomeni večje finančne izgube in resno škodo za ugled podjetja. Prvi korak je poglobljena analiza razpoložljivih informacij, vključno s preverbo registracije podjetja na uradnih kitajskih platformah ter pridobitev neodvisnih potrdil o izvajanju dejavnosti.

Pomembno je tudi, da zahtevate dodatno dokumentacijo, kot so izvozne licence, certifikati in reference preteklih kupcev, ki jih lahko neposredno kontaktirate za potrditev zanesljivosti.

Če sum vztraja, je priporočljivo uporabiti storitve neodvisnih inšpektorjev ali lokalnih agentov, ki lahko opravijo fizični ogled in preverijo dejansko obstoječe proizvodne zmogljivosti podjetja. V skrajnih primerih je smiselno začasno prekiniti sodelovanje in poiskati alternativne dobavitelje, saj je tveganje sodelovanja z nepreverjenim partnerjem večkratno večje kot morebitni stroški iskanja novega.

Statistike kažejo, da podjetja, ki pravočasno ukrepajo ob sumih, zmanjšajo možnost večjih izgub za kar 65 %, kar jasno kaže na pomembnost hitrega odziva. Proaktiven pristop k dvomom o legitimnosti je zato nepogrešljiv element vsake uspešne mednarodne poslovne strategije.

Preverjanje kitajskih podjetij ni zgolj formalnost, temveč predstavlja temeljno varovalo, ki podjetjem omogoča zmanjšanje tveganj in zagotavljanje zanesljivega poslovnega sodelovanja. V času, ko se mednarodne trgovinske vezi poglabljajo, je jasno, da nepremišljeno sklepanje poslov lahko privede do resnih finančnih izgub, pravnih zapletov in celo trajne škode za ugled podjetja.

Zaradi specifičnosti kitajskega trga, raznolikosti poslovnih modelov ter kompleksnosti lokalne zakonodaje je nujno, da se vsak potencialni partner temeljito preveri z uporabo različnih virov informacij in sodobnih preverjevalnih orodij.

Sistematičen pristop k preverjanju vključuje analizo osnovnih registracijskih podatkov, potrjevanje izvozne licence in certifikatov, uporabo specializiranih platform ter sodelovanje z lokalnimi agenti in tretjimi neodvisnimi storitvami. Poleg tega je ključno tudi ocenjevanje komunikacije, saj ta razkriva veliko o zanesljivosti in profesionalnosti podjetja.

Uporaba teh metod bistveno zmanjšuje možnost, da bi naleteli na goljufive ali neodgovorne partnerje, ter povečuje varnost v celotni dobavni verigi.

V sodobnem globalnem poslovnem okolju, kjer se tveganja zaradi napačnih odločitev hitro kopičijo, je vlaganje časa in sredstev v temeljito preverjanje poslovnih partnerjev najboljša možna naložba.

Tako ne zaščitite le svojih financ, temveč tudi ugled in dolgoročno stabilnost vašega podjetja. Preudarno in dosledno preverjanje partnerjev je zato nepogrešljiv korak, ki vodi k trajnostnemu in uspešnemu poslovanju na mednarodnih trgih.

Preverite še:

Kako poteka uvoz blaga iz Kitajske [in kako se obračuna DDV]
Kako najti zanesljive dobavitelje na Kitajskem
Kakšna je carina na uvoz blaga iz Kitajske [in posebnosti pri carinjenju kitajskih izdelkov]