V zadnjem desetletju je uvoz kitajskih izdelkov v EU eksplodiral – v letu 2023 je bila skupna vrednost uvoza iz Kitajske kar 626 milijard evrov, kar pomeni, da vsako sekundo na evropsko tržišče prispe za več kot 19.800 evrov blaga.
Toda kljub temu številni uvozniki spregledajo ključne zakonske zahteve, zaradi česar se na carinskih terminalih letno zavrne ali celo uniči za več milijard evrov izdelkov. Pogoste napake, kot so nepravilno označevanje, pomanjkljivi certifikati ali neskladnost s strogo reguliranimi varnostnimi standardi, lahko povzročijo visoke kazni, odpoklice izdelkov ali prepoved prodaje.
Čeprav so kitajski izdelki pogosto cenovno konkurenčni, njihova prodaja v EU zahteva natančno poznavanje regulativ, saj lahko že en napačen korak pomeni izgubo celotne pošiljke. Kako torej zagotoviti, da uvoženi izdelki ustrezajo vsem pravnim zahtevam in se izogniti finančnim pastem?
V nadaljevanju podrobno predstavljamo ključne pravne zahteve in možne posledice neskladnosti, s katerimi se mora soočiti vsak uvoznik in distributer.
Kazalo
ToggleKatere zakonodajne zahteve mora izdelek iz Kitajske izpolnjevati za prodajo v EU
Za prodajo izdelkov iz Kitajske v EU morajo ti izpolnjevati zakonodajne zahteve, ki zagotavljajo varnost, kakovost in sledljivost. Ključni pravni okvir določa Uredba (EU) 2019/1020 o nadzoru trga, ki zahteva, da ima vsak izdelek v EU gospodarskega subjekta, odgovornega za skladnost z zakonodajo.

To pomeni, da mora biti za uvoz iz Kitajske določen uvoznik, proizvajalec ali pooblaščeni zastopnik, ki zagotavlja izpolnjevanje teh zahtev.
Ena najpomembnejših zahtev je skladnost s CE oznako, ki je obvezna za širok spekter izdelkov, vključno z elektronskimi napravami, igračami in stroji.
V skladu z Direktivo 2014/35/EU o nizkonapetostni opremi morajo električni izdelki, ki delujejo med 50 V in 1000 V pri izmeničnem toku, prestati varnostne teste.
Poleg tega Direktiva 2001/95/ES o splošni varnosti izdelkov določa, da vsi izdelki, ki se prodajajo potrošnikom, ne smejo predstavljati tveganja za zdravje in varnost.
Za kemikalije in materiale velja REACH uredba (ES) št. 1907/2006, ki prepoveduje uporabo več kot 200 nevarnih snovi, vključno s ftalati in težkimi kovinami v igračah ter tekstilu.
Pri elektronskih napravah je obvezna skladnost z RoHS Direktivo 2011/65/EU, ki omejuje vsebnost svinca (Pb), živega srebra (Hg) in kadmija (Cd) na največ 0,1 % mase izdelka.
Skladnost mora biti podprta s tehnično dokumentacijo, ki vključuje preskusna poročila, izjavo o skladnosti (DoC) in navodila v uradnih jezikih EU. Neupoštevanje teh zahtev lahko vodi do kazni, zavrnitve uvoza ali odpoklica izdelkov s trga.
Kako pridobiti certifikate in oznake, potrebne za uvoz in prodajo
Za uvoz in prodajo kitajskih izdelkov v EU je pridobitev certifikatov in oznak ključna za skladnost s predpisi. Najpomembnejša je CE oznaka, ki potrjuje, da izdelek ustreza evropskim varnostnim, zdravstvenim in okoljskim zahtevam.
V skladu z Uredbo (EU) 2019/1020 mora proizvajalec ali njegov zastopnik za Kitajsko pripraviti Izjavo o skladnosti (DoC), ki navaja upoštevane direktive in harmonizirane standarde, kot so EN 60950-1 za električne naprave ali EN 71-3 za igrače.
Za električne in elektronske izdelke je obvezna skladnost z RoHS Direktivo 2011/65/EU, ki omejuje vsebnost svinca (Pb), kadmija (Cd) in živega srebra (Hg) na največ 0,1 % mase izdelka. Poleg tega Direktiva 2014/53/EU (RED) določa zahteve za brezžične naprave, ki morajo prestati EMC testiranje, da ne povzročajo elektromagnetnih motenj.
V sektorju kemikalij je nujna skladnost z REACH Uredbo (ES) št. 1907/2006, ki prepoveduje uporabo več kot 200 nevarnih snovi v izdelkih, vključno z mehčalci plastike in rakotvornimi barvili. Poleg tega je treba za prehranske izdelke in kozmetiko pridobiti odobritev Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) ali Evropske agencije za kemikalije (ECHA).
Certifikati in testna poročila morajo biti izdani s strani priznanih priglašenih organov (Notified Bodies), kot so TÜV, SGS ali Bureau Veritas. Brez teh dokumentov carinski organi lahko zavrnejo uvoz ali uničijo pošiljko, kar lahko povzroči velike finančne izgube za distributerje in uvoznike.
Katere obveznosti ima uvoznik ali distributer kitajskih izdelkov v EU
Uvoznik ali distributer, ki želi prodajati kitajske izdelke v EU, ima številne zakonske obveznosti, ki izhajajo iz evropskih regulativ in direktiv. Najpomembnejša naloga uvoznika je zagotavljanje, da izdelki izpolnjujejo zahteve varnosti, označevanja in dokumentacije, saj v nasprotnem primeru prevzema pravno odgovornost za neskladne izdelke.

Ena izmed ključnih obveznosti je preverjanje, ali je izdelek skladen z Uredbo (EU) 2019/1020 o nadzoru trga.
To pomeni, da mora uvoznik imeti dostop do tehnične dokumentacije, ki vključuje preskusna poročila, izjavo o skladnosti (DoC), CE oznako in navodila v uradnih jezikih EU.
Če proizvajalec iz Kitajske ne zagotovi teh dokumentov, je dolžnost uvoznika, da pridobi testna poročila pri priglašenih organih (Notified Bodies), kot so TÜV, SGS ali Intertek.
Druga pomembna obveznost je ustrezno označevanje izdelkov.
V skladu z Direktivo 2001/95/ES o splošni varnosti izdelkov morajo biti na izdelku ali embalaži navedeni podatki o proizvajalcu, uvozniku, serijski številki in varnostnih opozorilih v jeziku države, kjer se izdelek prodaja.
Za elektronske naprave in stroje je poleg tega obvezna oznaka CE, pri igračah pa EN 71 standardi.
Poleg teh zahtev mora uvoznik zagotavljati sistem sledljivosti, kar pomeni, da mora imeti vsaj 10 let arhivirane dokumente o skladnosti izdelkov. Če se na trgu pojavi nevaren ali neustrezen izdelek, mora uvoznik sodelovati z nadzornimi organi, kot so carina, RAPEX (evropski sistem hitrega obveščanja) in nacionalne inšpekcije.
V primeru odpoklica izdelka so stroški v celoti breme uvoznika, kar lahko pomeni večdesettisoč evrov finančne škode.
Pri logistiki je pomembno, da uvoznik preveri, ali izdelek ustreza carinskim kodam (HS kode) in ali so plačane vse dajatve, kot so uvozne carine in DDV. Če carinski organi ugotovijo neskladnost, lahko pride do zavrnitev blaga, zasega ali celo uničenja izdelkov. Pravilna deklaracija blaga pred prevozom iz Kitajske lahko prepreči zamude in dodatne stroške.
Distributer, ki prodaja kitajske izdelke, ima nekoliko manj odgovornosti kot uvoznik, vendar mora kljub temu zagotoviti, da izdelek ni bil spremenjen ter da je dokumentacija dostopna kupcem in nadzornim organom. Kršitve zakonodaje lahko vodijo do visokih kazni, odpoklica izdelkov ali prepovedi prodaje, zato je izpolnjevanje obveznosti ključno za nemoteno poslovanje.
Kako zagotoviti skladnost z varnostnimi standardi
Za zagotovitev skladnosti kitajskih izdelkov z evropskimi varnostnimi standardi morajo uvozniki in distributerji upoštevati številne tehnične in pravne zahteve. Vsak izdelek, ki se prodaja v EU, mora ustrezati Uredbi (EU) 2019/1020 o nadzoru trga ter direktivam, ki urejajo specifične skupine izdelkov.
Med ključnimi pravili je Direktiva 2001/95/ES o splošni varnosti izdelkov, ki določa, da izdelek ne sme predstavljati nevarnosti za potrošnika pri običajni uporabi ali predvidljivih okoliščinah.

Posebej pomembni so standardi za električne naprave, stroje, igrače in osebno varovalno opremo.
Električne naprave morajo izpolnjevati zahteve Direktive 2014/35/EU o nizkonapetostni opremi, ki določa, da mora električni izdelek delovati varno pri napetostih od 50 V do 1000 V pri izmeničnem toku.
Poleg tega morajo vse elektronske naprave prestati elektromagnetno združljivost (EMC) testiranje, ki zagotavlja, da izdelek ne povzroča elektromagnetnih motenj drugim napravam.
Ključne direktive in standardi za različne kategorije izdelkov
Za igrače velja stroga regulativa, saj so namenjene otrokom, ki so posebej ranljiva skupina uporabnikov.
Direktiva 2009/48/ES o varnosti igrač določa, da morajo vse igrače prestati teste v skladu s standardi EN 71-1 (mehanske lastnosti), EN 71-2 (vnetljivost) in EN 71-3 (kemijska varnost).
Še posebej pomemben je EN 71-3, ki določa dovoljene koncentracije težkih kovin, kot so svinec (Pb), kadmij (Cd) in živo srebro (Hg), ki lahko povzročijo nevrološke motnje pri otrocih.
Pri osebni varovalni opremi (npr. zaščitne maske in rokavice) morajo izdelki ustrezati Uredbi (EU) 2016/425, ki določa zahteve glede filtracije, odpornosti proti udarcem in drugim zaščitnim lastnostim. Vsi takšni izdelki morajo imeti CE oznako, ki potrjuje skladnost z varnostnimi zahtevami.
Poleg specifičnih standardov mora vsak izdelek izpolnjevati splošne zahteve glede sledljivosti in označevanja. Na izdelku ali embalaži morajo biti jasno navedeni ime proizvajalca, uvoznika, serijska številka in varnostna opozorila. Če izdelek zahteva tehnična navodila, morajo biti ta zagotovljena v vseh uradnih jezikih EU, kjer bo izdelek dostopen potrošnikom.
Neupoštevanje varnostnih standardov lahko vodi do prepovedi prodaje, odpoklica izdelkov ali visokih denarnih kazni. V skrajnem primeru lahko carinski organi zasežejo celotno pošiljko, kar lahko pomeni večdesettisoč evrov izgube za uvoznika ali distributerja. Zato je nujno, da vsi gospodarski subjekti v dobavni verigi zagotovijo ustrezno testiranje in certificiranje izdelkov pred njihovim prihodom na evropski trg.
Katere so najpogostejše težave pri uvozu in kako se jim izogniti
Pri uvozu kitajskih izdelkov v EU se podjetja pogosto soočajo s težavami, ki lahko povzročijo zamude, finančne izgube ali celo pravne sankcije. Najpogostejši izzivi vključujejo nepravilno dokumentacijo, neskladnost s tehničnimi standardi, težave pri carinjenju in odpoklice zaradi varnostnih tveganj.
Učinkovito upravljanje teh tveganj je ključno za nemoteno poslovanje in zaščito pred sankcijami.
Eden najpogostejših razlogov za zavrnitev uvoza je nepopolna ali nepravilna dokumentacija. EU zahteva, da vsak izdelek, ki spada pod regulirane kategorije, spremlja izjava o skladnosti (DoC), ki potrjuje, da izdelek izpolnjuje vse ustrezne direktive in standarde.

Poleg tega morajo električni izdelki imeti poročila o testiranju v skladu s CE standardi in EMC testiranjem.
Če dokumentacija ni popolna ali ni izdana s strani priznanega priglašenega organa (Notified Body), lahko carinski organi zadržijo ali zavrnejo pošiljko.
Primeri sankcij in odpoklicev zaradi neskladnosti
Neupoštevanje varnostnih standardov lahko vodi do resnih posledic, kot so sankcije, odpoklic izdelkov s trga ali prepoved prodaje.
Eden izmed najbolj znanih primerov je primer uvoznika, ki je leta 2021 poskušal na trg EU uvesti igrače iz Kitajske, ki niso ustrezale standardu EN 71-3.
Testiranja so pokazala prekoračitev dovoljenih vrednosti svinca (Pb) in kadmija (Cd), kar je povzročilo množični odpoklic in uvrstitev izdelkov na seznam nevarnih izdelkov v sistemu RAPEX.
Stroški odpoklica, uničenja izdelkov in pravnih postopkov so presegli 500.000 evrov, kar je podjetje pripeljalo do resnih finančnih težav.
Drug pogost problem so lažne CE oznake, ki so pogosto prisotne na kitajskih izdelkih. Nekateri proizvajalci uporabljajo oznake, ki zgolj vizualno spominjajo na CE certifikat, a ne pomenijo skladnosti z evropskimi standardi.
Uvozniki, ki ne preverijo pristnosti certifikata, lahko nosijo polno pravno odgovornost, kar vključuje denarne kazni v višini do 100.000 evrov ter prepoved prodaje izdelkov na evropskem trgu.
Poleg tega lahko nepravilna deklaracija carinskih kod (HS kode) povzroči zamude pri uvozu ali dodatne carinske stroške. Če carinski organi ugotovijo, da je bila deklaracija napačna ali zavajajoča, lahko podjetju naložijo kazni do 30 % vrednosti pošiljke.
Da bi se izognili tem težavam, morajo uvozniki izvajati strog nadzor nad dobavitelji, sodelovati s priznanimi testnimi laboratoriji in predhodno preveriti vse potrebne certifikate in dokumentacijo. Tako lahko zagotovijo zakonit, varen in nemoten vstop izdelkov na evropski trg.
Kako zagotoviti pravilno označevanje in dokumentacijo
Pravilno označevanje in dokumentacija sta ključna za skladnost kitajskih izdelkov z evropskimi predpisi. Vsak uvoznik ali distributer mora zagotoviti, da izdelek vsebuje vse obvezne oznake, varnostna opozorila in spremne dokumente, saj lahko nepravilnosti vodijo do zavrnitev carinjenja, odpoklicev izdelkov ali visokih kazni.
V skladu z Uredbo (EU) 2019/1020 o nadzoru trga in Direktivo 2001/95/ES o splošni varnosti izdelkov morajo biti na izdelku ali embalaži jasno navedeni naslednji podatki: ime in naslov proizvajalca, ime in naslov uvoznika, serijska ali modelna številka ter varnostna opozorila v uradnem jeziku države prodaje. Če gre za specifične kategorije izdelkov, kot so električne naprave, igrače ali kemikalije, veljajo dodatne zahteve glede označevanja.
Najpogostejše napake pri označevanju in njihova rešitev
Ena izmed najpogostejših napak je nepravilna ali manjkajoča CE oznaka. Čeprav je CE oznaka obvezna za številne izdelke, njena nepravilna uporaba lahko vodi do resnih pravnih posledic. Lažne ali nepravilno natisnjene oznake so pogosto prisotne na kitajskih izdelkih, kar lahko povzroči prepoved prodaje in visoke denarne kazni. Da bi se temu izognili, mora uvoznik preveriti, ali proizvajalec dejansko izvaja postopke, ki zagotavljajo skladnost s CE standardi.
Druga pogosta težava je neustrezna vsebina varnostnih opozoril. V skladu z Direktivo 2009/48/ES o varnosti igrač morajo biti na embalaži igrač navedeni specifični varnostni napotki, kot so “Ni primerno za otroke, mlajše od 3 let, zaradi nevarnosti zadušitve”. Če opozorilo ni navedeno ali je v napačnem jeziku, lahko izdelek brišejo s trga ali uvrstijo na seznam nevarnih izdelkov RAPEX.
Tretja kritična napaka je manjkajoča ali nepopolna dokumentacija, kar lahko povzroči zadržanje blaga na carini. Ključni dokumenti vključujejo izjavo o skladnosti (DoC), testna poročila priznanih laboratorijev in tehnično dokumentacijo. Uvoznik mora zagotoviti, da so ti dokumenti vedno dostopni in arhivirani vsaj 10 let po vstopu izdelka na trg.
Zaradi strogih evropskih regulativ je nujno, da uvozniki in distributerji tesno sodelujejo z dobavitelji in neodvisnimi laboratoriji, ki preverjajo skladnost izdelkov. Pravočasno preverjanje certifikatov in pravilnega označevanja lahko prepreči drage pravne postopke in zagotovi, da izdelki nemoteno vstopijo na trg EU.
Prodaja kitajskih izdelkov v EU je lahko izjemno donosna, vendar le ob doslednem upoštevanju zakonodaje. Vsako leto evropski nadzorni organi zaradi neskladnosti zavrnejo ali odpokličejo na tisoče izdelkov, kar uvoznikom in distributerjem povzroča milijonske izgube.
Nepravilna dokumentacija, manjkajoči certifikati in neustrezno označevanje so najpogostejši razlogi za pravne sankcije, carinske zaplete ali popolno prepoved prodaje.
Za uspešno poslovanje morajo podjetja zagotoviti, da vsak izdelek izpolnjuje vse varnostne standarde, sledljivostne zahteve in tehnične regulative. Sodelovanje z priznanimi testnimi laboratoriji, uporaba zanesljivih dobaviteljev in skrbno upravljanje dokumentacije so ključni koraki pri izogibanju tveganjem.
V konkurenčnem evropskem tržnem okolju se ne splača tvegati – vsaka napaka lahko pomeni izgubo celotne investicije. Pravilno pripravljeni uvozniki ne le zmanjšajo tveganje, temveč si tudi zagotovijo dolgoročno stabilnost in uspeh na trgu EU.
Preverite še:
Kako preveriti certifikate (CE, RoHS) kitajskih izdelkov
Kako poteka uvoz blaga iz Kitajske [in kako se obračuna DDV]
Kako najti zanesljive dobavitelje na Kitajskem